Agenda15:00 - 19:15
Warsztaty
Czy to jest mój kawałek podłogi?

Jak często zdarza się, że firma szuka i rekrutuje „przebojowych, zdolnych i ambitnych”, a w rzeczywistości potrzebuje „cierpliwych, drobiazgowych i zdolnych do wykonywania powtarzalnych czynności”? Czy kogoś dziwi jeszcze fakt, że taka placówka nie potrafi tych ludzi zatrzymać? Jak często pracodawca oczekuje od programistów bezbłędnej i innowacyjnej pracy, a w rzeczywistości nagradza szybkie i byle jakie pisanie kodu? Przełożeni dziwią się, że morale jest stosunkowo niskie, a w kodzie jest sporo błędów… czy to nie było do przewidzenia?
Tematyka warsztatów skupi się na analizie firmy jako systemu. Wspólnie z uczestnikami, prowadzący spróbują zoptymalizować ten system pod kątem potrzeb hipotetycznej firmy, na przykładzie budowania i formowania zespołów.

Bartłomiej Glac, Łukasz Januszek, Bartłomiej Michalski

15:00 - 18:00
Warsztaty
Jak wprowadzić i utrzymać kulturę DevOps w środowisku QA?

Odpowiedzialność to cecha, która nie jest obca testerkom i testerom. W większości firm nie ma z tym na co dzień problemów, gdyż, to testerzy (wyłącznie!) opiekują się infrastrukturą do testów czy środowiskiem stagingowym. Nie ma problemów, prawda? W większości przypadków jest tak, że opiekuje się nim jedna, jedyna osoba i jej współtowarzysze odprawiają modły do „bóstw wszelakich”, aby wszystko działało bez problemu, gdy opiekun idzie na urlop. Jak uniknąć takiej sytuacji? Jak skutecznie obudzić collective ownership i wdrożyć prawdziwy DevOps w swoim środowisku? Na te i inne pytania Wojtek i Kamila będą szukać odpowiedzi podczas warsztatów.
Poruszone zostaną również takie tematy jak wartości, które należy pielęgnować w zespole, aby eksperyment „zasadzenia nowej kultury” mógł się powieść oraz kwestia wdrożenia idei, że DevOps to proces, a nie projekt. Oprócz samego wdrożenia kultury DevOps prowadzący zaprezentują także szereg narzędzi, które mocno wspomogą uczestników w procesie automatyzacji i budowy środowiska testowego.

Kamila Gawrońska, Wojciech Gawroński
18:15 - 19:45
Warsztaty
Pomiędzy wizją a realizacją, czyli jak znaleźć błędy przed implementacją

Czy chciałbyś dowiedzieć się, jak wygląda praca inżyniera jakości w firmie Atlassian? W jaki sposób udaje się znaleźć większość błędów we wczesnym etapie projektu oraz jak, w tym procesie, pomaga talia kart? Przewidywanie problemów i ich eliminacja, jeszcze przed pojawieniem się pierwszej linii kodu, to jeden z najważniejszych obowiązków zespołu Bartosza. Pomaga im w tym Feature Kickoff, czyli ćwiczenie pozwalające zrozumieć głębie problemu oraz kryjące się za nim ryzyka. Uświadamia ono błędy poznawcze, niejasności i niewiadome które, podczas implementacji, przeradzają się w defekty.
Posiłkując się specjalnie stworzoną talią kart, w czasie warsztatów przejdziesz przez trzy techniki pozwalające sformułować i zadać TE właściwe pytania. Interrogatywy, dekompozycja i heurystyki pomogą Ci dogłębnie przeanalizować przyszłą funkcjonalność. To doskonała okazja, by przyjrzeć się jej z innej, niż dotychczas, perspektywy oraz z poziomu różnych płaszczyzn.

Marek Piwnicki, Bartosz Szulc

15:00 - 19:15
Warsztaty
Testy automatyczne aplikacji mobilnych

W czasie warsztatów uczestnicy zgłębią tajniki automatyzacji aplikacji mobilnych, przeznaczonych na platformę Android. Będzie to świetna okazja, by nauczyć się, jak od zera stworzyć testy whitebox. Dodatkowo uczestnicy zapoznają się ze wzorcem projektowym Page Object, dzięki któremu możliwe będzie dodanie nowej, biznesowej warstwy abstrakcji do powstałych już testów oraz dużo lepsza utrzymywalność samych testów. Jeśli zatem interesuje kogoś tworzenie testów automatycznych dla aplikacji mobilnych lub już to robi i chce utrwalić swoją wiedzę – te warsztaty są właśnie dla niego!

Mateusz Boś, Janina Adamiec, Michał Górski, Piotr Szczęsny, Jakub Kuc

15:00 - 19:15
Warsztaty
BDD jako podstawa komunikacji

Podsumowanie badania „Doomed from the Start?” przeprowadzonego przez Geneca w 2011 informuje, że tylko w co trzecim projekcie strona biznesowa sprawdza, czy wymagania zostały poprawnie zinterpretowane, a znaczna część strony technicznej jest niezadowolona z jakości dostarczanej specyfikacji. Generuje to ryzyko opracowania nieodpowiedniego rozwiązania, co często kończy fiaskiem projektu. BDD pozwala to ryzyko zminimalizować poprzez wymaganie wypracowania wspólnego języka pomiędzy biznesem a teamem deweloperskim. Jednakże samo jego utworzenie wymaga dużego nakładu pracy.
W trakcie warsztatów prowadzący przeprowadzą uczestników przez pełny proces BDD, w którym będą mogli dowiedzieć się, na co należy zwrócić uwagę przy wprowadzaniu BDD do projektu. Przedyskutowana zostanie kwestia tego, czego można wymagać od klienta, a czego się wymaga od teamu deweloperskiego oraz jakie warunki muszą zostać spełnione, aby proces BDD miał sens.

Sebastian Kurek, Robert Nyga, Michał Ormiński, Kasjan Kotynia

15:00 - 17:00
Warsztaty
Rozwiń swoje najsilniejsze strony w ramach zespołu

O temacie rozwijania talentów i wykorzystywania swoich silnych stron w pracy napisano już wiele. Lata badań prowadzonych przez The Gallup Organization sugerują, że najbardziej efektywni ludzie to ci, którzy rozumieją swoje silne strony i zachowania. Jak więc znajomość mocnych stron może wpłynąć na współpracę w zespole? Istnieje łatwa droga, aby się tego dowiedzieć. Dzięki warsztatom Weroniki, jego uczestnicy dowiedzą się, jak budować swoje silne strony w zespole.

Weronika Kędzierska
17:15 - 19:15
Warsztaty
Zachować zwinność, czyli pogoń za króliczkiem

Dług techniczny to zmora niejednego zespołu projektowego. Zespół pracuje wydajnie, a mimo to, musi spłacać dług, który wciąż rośnie. Skąd bierze się ten mityczny stwór? Warsztaty pozwolą uczestnikom wcielić się w rolę zespołu projektowego, który ma za zadanie zrealizować projekt oraz zmierzyć się z efektami podejmowanych decyzji w krótkim i dłuższym terminie. Omówiona zostanie także kwestia utrzymywania zwinności w obecnych, bardzo dynamicznych czasach. Dzięki odpowiedniej perspektywie, uczestnicy będą mogli poczuć na własnej skórze, jakim problemem jest dług techniczny i co zrobić, by nie był on powodem ich porażki. Warsztaty przeznaczone dla każdego — od developera, po managera. Obrazuje tabu, do którego developerzy często nie chcą się przyznawać, a które managerowie ignorują.

Daniel Wicher

15:00 - 19:15
Warsztaty
Testy Selenium, a dobre praktyki programowania

Warsztaty rozpoczną się od testów nagranych za pomocą Selenium IDE, a następnie wyeksportowanych do Javy. Testy te obarczone są wieloma typowymi problemami, z którymi borykają się początkujący automatycy: zależność poszczególnych testów od siebie, słabej jakości i mało wydajne selektory, duplikacje kodu i \”sleepy\”. Refaktorując testy krok po kroku, uczestnicy będą eliminować te problemy, poprzez wprowadzenie dobrych praktyk, wzorców projektowych oraz bibliotek. Zapoznają się także z zasadami programowania obiektowego (SOLID) i wzorcem Page Object. Maciej przedstawi jego różne postacie i skonfrontuje je z zasadami SOLID. Głównym celem warsztatów jest rozbudzenie świadomości o tym, że testy automatyczne funkcjonalne to kod jak każdy inny i należy go pisać \”dobrze\”, aby nie stał się zbyt dużym kosztem.

Maciej Lorenc

15:00 - 19:15
Warsztaty
BDD Crash Course for Testers

Gáspár is a developer. Similarly, to other developers, he likes dealing with technologies, architectures and solutions. He also likes thinking about ways how to do this better and better. 2009 was the first time he encountered behavior driven development (BDD) — as a tool to extend our agile development process to the entire project, including testers and product owners. BDD works like a glue that connects and reinforces agile methods you already use, making one plus one more than two.

BDD is still often regarded as a developer tool, so in this workshop, the participants will do exercises to discover why testers should care about BDD: What it is good for? What benefits they might expect? What is the role and responsibility of a tester in a BDD process? What is Gherkin and why it’s important to care about vegetables at all? The participants will be using Gherkin, the syntax used by Cucumber and SpecFlow but they won’t need a computer.

The workshop is conducted in English.

Gáspár Nagy

15:00 - 19:15
Warsztaty
BDD w testach automatycznych

W wielu projektach BDD stosuje się jako sposób wypracowania wspólnego języka pomiędzy biznesem a teamem developerskim. Podejście to jest coraz częściej spotykane i umożliwia ono dobór odpowiedniego narzędzia, które pozwoli na implementację testów funkcjonalnych. Jednym z takich narzędzi jest popularny framework SpecFlow, który powstał w oparciu o platformę .NET. Umożliwia on przemapowanie opisu zachowania aplikacji do wykonywalnego kodu testującego podany scenariusz.

W ramach warsztatów uczestnicy poznają narzędzie SpecFlow od podstaw, jego specyficzną architekturę, a także, na jej podstawie, otrzymają zadanie zaimplementowania testów dla sklepu internetowego (wykorzystującego API). Podczas pracy z kodem poruszony zostanie również temat dobrych praktyk budowania testów oraz najczęstszych błędów popełnianych podczas rozwijania solucji testowej. Uczestnicy pracować będą na SpecFlow przy wykorzystaniu języka C# w VisualStudio.

Paweł Grzanka, Agnieszka Burek, Tomasz Walony, Krzysztof Kijas


Blok A

Blok B


8:00 - 9:00
Rejestracja uczestników

09:00 - 09:15
Otwarcie konferencji

09:15 - 09:55
Keynote
Testable Software Architecture

How long do your acceptance tests take to run? 10 minutes? An hour? A day? Do your acceptance tests sometimes pass, sometimes fail depending on the phase of the moon? Whenever an acceptance test fails, do you sometimes spend hours or days to diagnose the cause of failure because the test touches so many layers? A software system that wasn’t designed with testability in mind makes it hard to get rid of those problems. There is a better way – acceptance tests that run in seconds, with predictable behaviour that are easy to diagnose when they fail.
During this talk you will learn the basic techniques for designing and building a testable software architecture, using techniques like the ports and adapters patter, and contract tests. You’ll learn how these techniques can be applied with DDD, and how it fits in with different bounded contexts, micro services and distributed systems.

The lecture is conducted in English.

Aslak Hellesøy

10:00 - 11:00
Wykład
Jakaś prezentacja o testach bezpieczeństwa <script>alert(1)</script>

W dobie powszechnie dostępnych narzędzi i urządzeń służących do „hakowania”, testy bezpieczeństwa stale przybierają na znaczeniu i stają się standardem w procesie wytwarzania oprogramowania. Wymaga to od testerów pozyskania specjalistycznej wiedzy w zakresie technik wykrywania tego typu błędów i korzystania z dedykowanych narzędzi. Prelekcja będzie okazją do zapoznania się ze wspomnianymi aspektami i porozmawiania o najnowszych trendach w branży bezpieczeństwa.
Poruszone zostaną kwestie narzędzi używanych przez pentesterów w ich codziennej pracy i zastosowania skanerów automatycznych (wraz z ich wadami i zaletami). Będą też tematy związane z automatyzacją testów bezpieczeństwa oraz znaczeniem testów manualnych. Wszystko oczywiście oparte o historie wzięte z życia pentestera.

Mateusz Piaszczak
10:00 - 11:00
Wykład
Wstęp do nauczania maszynowego

Zgodnie z raportem Gartnera sztuczna inteligencja i nauczenie maszynowe to jeden z dziesięciu strategicznych trendów technologicznych. Podczas wykładu Marcin przedstawi ogólne pojęcia nauczania maszynowego oraz przybliży zasadę działania podstawowych algorytmów nauczania nadzorowanego — regresji logistycznej i sieci neuronowych. Wspólnie ze słuchaczami zajrzy także za kulisy działania tych algorytmów, poznając mechanizmy, które umożliwiają im naukę na podstawie danych.

Marcin Drobik

11:00 - 11:20
Przerwa kawowa

11:20 - 12:00
Wykład
Metryki i raporty jakościowe, czyli tam i z powrotem

Dynamiczny rozwój organizacji, większa liczba projektów, nowi klienci, czy transformacja ze startupu do dojrzałej organizacji — to są właśnie prawdziwe wyzwania. Aby im sprostać, zespół Cognifide zdefiniował jakościowe metryki oraz wprowadził cykliczne raportowanie (QA Reports).
Wypracowane rozwiązania z czasem ewoluowały i przed zespołem Zbyszka pojawiły się nowe wyzwania. Równolegle ewoluowała także sama organizacja, sposób dostarczania oprogramowania oraz dojrzałość zespołów projektowych. Czy wybrane metryki i raporty zdały egzamin? Czy rozwiązanie, które pomogło Zbyszkowi w transformacji, sprawdziło się w dojrzałej organizacji? Odpowiedzi na te pytania poznacie w czasie prelekcji.

Zbigniew Moćkun
11:20 - 12:00
Wykład
Szybki i wściekły czy skrupulatny i opanowany — jaki tester jest najlepszy?

Celem wykładu jest usystematyzowanie wiedzy na temat cech człowieka, poczynając od uwarunkowań genetycznych, aż po aspekty charakteru, które kształtują się dzięki pracy nad sobą. W czasie prelekcji osobowość człowieka zostanie „wzięta na warsztat” pod kątem aspektów, które podlegają przemianom (intencjonalnym bądź całkiem przypadkowym), w znacznym stopniu determinującym kontakty międzyludzkie. Omówiona zostanie także kwestia temperamentu i jego wpływu na osobowość. Nie zabraknie także Zygmunta Freuda i jego metafory „góry lodowej” oraz omówienia ludzkich emocji, zachowań i procesów poznawczych.
Jaki jest przepis na to, by stać się dobrym specjalistą? Według Joanny trzeba kochać to, co się robi i robić to — jak najwięcej, uczyć się, dokształcać i nie przestawać poznawać!

Joanna Jeziorska

Blok A

Blok B


12:05 - 12:35
Wykład
Błędy znalezione przypadkiem — o znaczeniu testów eksploracyjnych

Często zdarza się, że testerzy są czymś ograniczani w swojej pracy — czy to strategią testową, planem testów, czy konkretnym przypadkiem testowym. Nawet w teoretycznie nieformalnym podejściu, jakim jest testowanie eksploracyjne, powinni posiadać jakiś cel, zarys planu czy obszar, na którym mają się skupić. A co, jeśli mogliby zapomnieć o wszystkich ograniczeniach? Jaki efekt może przynieść testowanie ad hoc, bez celu i zakresu? Bazując na własnym doświadczeniu, Arnika przedstawi korzyści i niebezpieczeństwa wynikające z testowania eksploracyjnego — tego, przeprowadzanego zgodnie ze sztuką, a także tego po omacku, gdy wcielała się w użytkownika nieznającego aplikacji.

Arnika Hryszko
12:05 - 12:35
Wykład
SQA w erze TestOps

W zamierzchłych czasach bycie testerem oznaczało umiejętność tworzenia, a następnie egzekucji manualnych bądź automatycznych przypadków testowych. Następnym krokiem w ewolucji testera było zdobycie doświadczenia w pracy ze zwinnymi metodykami wytwarzania oprogramowania oraz szeregu umiejętności miękkich, umożliwiających przetrwanie w trakcie pracy z developerami. W dzisiejszych czasach nierzadko oznacza to również umiejętność tworzenia i utrzymania odpowiednich środowisk do testów, do których stworzenia potrzebna jest wiedza na poziomie DevOpsa. Prelekcja ma na celu pokazanie przykładowego szkieletu takiego środowiska do testów oraz narzędzi, które powinny się znaleźć w przyborniku TestOpsa.

Tomasz Janiszewski, Dawid Pacia

12:35-13:30
Przerwa obiadowa

13:30 - 14:10
Wykład
Jak zwiększyć wartość testów jednostkowych?

Jak zdefiniować czym są „dobre” testy jednostkowe? Główną obiektywną miarą ich jakości jest poziom pokrycia kodu testami. Tylko czy to wystarczy? Wprowadzając w RST zasadę 75% pokrycia kodu testami Michał i Łukasz wiedzieli, że samo kryterium liczbowe to za mało. Można przecież napisać testy dające 100% pokrycia, ale nie zawierające żadnej asercji. Nie chcąc bazować wyłącznie na poziomie pokrycia kodu, postanowili zebrać swoje doświadczenia w pisaniu testów jednostkowych i zorganizowali dla swoich zespołów deweloperskich warsztaty.
Wykład kierowany dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak nazywać testy i nadawać im czytelną strukturę, co to znaczy „testowalny kod”, jak się uchronić przed kruchością testów i jaka jest różnica między pisaniem testów przed i po implementacji.

Łukasz Wróbel, Michał Kopacz
13:30 - 14:10
Wykład
Magia Chaosu

Prezentacja o tym, jak pozostać przy zdrowych zmysłach, podczas codziennego testowania. Pomysł narodził się podczas jednego ze spotkań WrotQA, gdy znajoma zapytała Kamilę: jakim cudem opowiadasz o swoim testowaniu, jakby było to pływaniem w bezdennym bagnie, a nadal się uśmiechasz? — bo tak jest.
Praca w IT nie jest prosta. Zwłaszcza w metodologiach zwinnych może wiązać się z ogromnym obciążeniem psychiki. Nie raz Kamila zapędziła się w rozważania, czy zamiast benefitów, pracodawcy nie powinni zapewnić pracownikom psychologa… Na to raczej chyba nie ma szans. Z tego powodu Kamila zagłębiła się w poszukiwania przyczyn frustracji w pracy swojej oraz swojego zespołu i chce podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Swoją historię będzie opierać na codziennej pracy testera. Niezależnie od swojej roli w organizacji, każdy słuchacz będzie mógł zapoznać się z dobrymi praktykami i narzędziami które, zdaniem Kamili, są uniwersalne.

Kamila Mrozek

14:15 - 14:55
Wykład
Developer na detoksie

Oto Jan Rzemiosło, świetny software’owy rzemieślnik, który jest dzisiaj ostatni dzień w pracy przed długim urlopem. Jan oddał właśnie kod do review i ma plan wyjść o 17:00 do domu… tak wyglądała historia pewnego code review, w którym recenzentka dopatrzyła się kilku niefortunnych aspektów w najgorszym możliwym momencie — na 5 minut przed urlopem.

W czasie wykładu Michał spróbuje postawić się na miejscu Jana i zdecydować, co dla prawdziwego rzemieślnika, zainteresowanego zarówno jakością, jak i dobrem projektu, jest najlepszym wyjściem z sytuacji. Opowie także o iluzjach, intuicji i sztuce podejmowania decyzji.

Michał Płachta
14:15 - 14:55
Wykład
Agile'owi pogromcy mitów

Metodologie zwinne znane są już od dawna. Niestety, ich popularność sprawiła, że narosło dookoła nich wiele mitów: że w agile chodzi o kontrolę, że chodzi o ceremonie i wiele, wiele innych. Niektórzy twierdzą, że ceremonie to strata czasu, a agile nie przyczynia się do zwiększenia wydajności. Można spotkać się z różnymi opiniami, ale nie wiadomo, którym wierzyć. Temat prelekcji skupi się na Scrumie jako narzędziu pozwalającym dostarczać wartość. Jej celem jest obalenie mitów, z którymi testerzy spotykają się w praktyce. Będzie to możliwe poprzez wyjaśnienie, jak powstały i jak mogą skrzywdzić zespół.
Postawione tezy są podparte The Scrum Guide, jednak prowadzący skupią się przede wszystkim na praktyce i doświadczeniach z codziennej pracy. Prowadzący, pochodzący z dwóch różnych zespołów wewnątrz firmy, oferują unikalną okazję ujrzenia, jak bardzo implementacje metodyk zwinnych mogą się różnić między sobą. W trakcie prezentacji podzielą się zarówno sukcesami, jak i porażkami, by dać słuchaczom okazję do zwiększenia potencjału swoich zespołu.

Michał Drzewiecki, Tomasz Lepiorz, Monika Januszek

14:55 - 15:15
Przerwa kawowa

Blok A

Blok B


15:15 - 15:45
Wykład
SOLIDne Page Objecty — Screenplay Pattern w akcji

Page Objects Model — sprawdzone rozwiązanie, stosowane przez wiele osób do tworzenia testów automatycznych. Czy istnieją dla niego alternatywy?
W trakcie prezentacji uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się ze wzorcem Screenplay Pattern, który określany jest przez autorów mianem następcy Page Objects. Koncepcje obu tych podejść powstawały w podobnym czasie, ale dopiero od niedawna Screenplay Pattern zyskuje na popularności, dzięki implementacji tego wzorca w narzędziu SerenityBDD. Jednym z jego głównych założeń jest projektowanie zorientowane na użytkownika, dzięki czemu testy przyjmują formę języka naturalnego, co ma wspomagać szybsze tworzenie i łatwiejsze utrzymanie przypadków testowych.

Tomasz Kras
15:15 - 15:45
Wykład
DevTest Pairing w DevOps

Czy zastanawialiście się jak stworzenie duetu tester + programista może zmienić pracę w Waszym projekcie? W czasie swojej prelekcji Michał opowie, jak takie duety zdały egzamin w środowisku DevOps w NewVoiceMedia, gdzie zarządza się równoległymi wymaganiami, działania muszą być zgodne ze standardem PCI DSS, a proces wdrożenia na produkcję wymaga współpracy wielu zespołów. Zaproponowana przez Michała metoda pracy może okazać się korzystna zarówno przy pracy w metodykach zwinnych, jak i kaskadowych — niezależnie od tego, czy zespół pracuje w jednym pokoju, czy jest rozsiany po kilku kontynentach. Jak stworzyć i utrzymać wspólny cel dla całego zespołu? Jakie są zalety stosowania metody „parowania”? Odpowiedzi na te pytania poznacie w czasie prelekcji.

Michał Buczko

15:50 - 16:30
Wykład
Architektura, która ewoluuje

Rozwijając system, bardzo łatwo można przekroczyć pewną granicę — z jednej strony chcemy przewidzieć wszystkie możliwości i potencjalne zmiany, jakich będzie chciał klient, z drugiej strony, pod wpływem presji czasu, często idziemy na skróty, które na późniejszym etapie projektu sprawiają, że koszty zmian zaczynają być zbyt wysokie. Jak uniknąć „overdesignu”, równocześnie nie zamykając się na potencjalny rozwój? Na jakim etapie podejmować kluczowe decyzje oraz kiedy opłaca się świadomie zaciągać dług technologiczny? Wykład dla wszystkich tych, którym zależy, aby ich aplikacje były utrzymane w dobrym stanie (uwzględniając często spore ciśnienie biznesowe). Prawdziwa historia o pomyłkach, porażkach, ale i decyzjach, które okazały się zbawienne dla projektu.

Daniel Pokusa
15:50 - 16:30
Wykład
Continuous Testing — monitorowanie jakości w DevTestOps

Michał opowie o wyzwaniach, jakie stawia kontroli jakości wzrost dynamiki w procesie wytwarzania oprogramowania. Opowie także, dlaczego DevOps to tak naprawdę DevTestOps, jakie są trendy w tym obszarze (przyszłość testowania) oraz jakie są warunki konieczne, by sprawnie kontrolować jakość w procesie „continuous delivery” (Risk based testing, podejście do automatyzacji, wirtualizacja serwisów itp.). Tezą, na której opiera wystąpienie, jest ewolucja tradycyjnego podejścia do testowania w formę ciągłego monitoringu jakości, wynikająca ze skracania interwałów testów oraz skupieniu coraz większej uwagi na otoczeniu testowanego systemu i interakcji z tym otoczeniem, które w podejściu „System of Systems” jest kluczowe dla wykorzystania potencjału biznesowego wytwarzanego oprogramowania.
Wykład kierowany jest przede wszystkim do osób zarządzających testami, ale również do testerów automatycznych i manualnych na różnych etapach kariery zawodowej.

Michał Błaszak

16:30 - 16:50
Przerwa kawowa

Blok A

Blok B


16:50 - 17:20
Wykład
Tester w Kontenerze, czyli jak Docker może pomóc w zarządzaniu środowiskami i testami

Jednym z największych problemów, z jakim borykają się zespoły testowe, jest konfiguracja środowisk i danych testowych oraz zarządzanie testami automatycznymi w tych środowiskach. Z pomocą może przyjść Docker — narzędzie do „wirtualizacji” aplikacji oraz testów. Dzięki zastosowaniu Dockera możliwe jest nie tylko łatwiejsze budowanie środowisk lokalnych w codziennej pracy testerów, lecz także dokładniejsze konfigurowanie środowisk do testów regresyjnych oraz wykonywanie testów automatycznych w Continuous Integration.
Adrian poda kilka podstawowych założeń Dockera, a następnie pokaże przykładowe rozwiązanie dla testów regresyjnych jednej aplikacji. Rozszerzy także ten temat na wiele zdockeryzowanych aplikacji i śledzenie konfiguracji środowiska, na którym uruchamiane są testy regresyjne przed wydaniem wersji.

Adrian Gonciarz
16:50 - 17:20
Wykład
Wdrażanie na wulkanie, czyli CI w świecie, który nie znosi opóźnień

Termin „Continuous Integration” robi karierę. Wszyscy w IT używają go tak często, że powoli staje się pustym hasłem. W zderzeniu z praktyką jest jednak różnie, bo do gry włączają się przyzwyczajenia, drogi na skróty kuszą. Dzisiaj każdy może w mgnieniu oka postawić VM i całą infrastrukturę, ale jak przy tym zachować najwyższą jakość?
Podczas prelekcji Piotr przybliży rozwiązanie problemu w prywatnej chmurze DreamLabu przy pomocy Atlassiana. Opowie, w jaki sposób jego zespół przeprowadza testy, analizuje kod i monitoruje wdrożenia serwisów, z których korzysta 23 miliony użytkowników w Europie. Konkret, liczby i wyjątkowy wgląd w proces wdrożenia aplikacji w miejscu, gdzie wykonuje się do 500 wdrożeń dziennie. W świecie mediów internetowych nie ma czasu na opóźnienia i awarie, a zmiana jest pewna i częsta.

Piotr Marczydło

17:25 - 18:05
Wykład
Prostota nie jest łatwa

Z pewnością dziedzina projektowania oprogramowania nigdy nie miała się tak dobrze, jak dziś. Jednak mimo coraz to nowych i doskonalszych paradygmatów, metod, technik czy wzorców, jeden temat pozostaje niezmienny — prostota. Słowo to, odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki, towarzyszy Grzegorzowi odkąd rozpoczął swoją przygodę z programowaniem. W międzyczasie zrozumiał, że ta jakże fundamentalna cecha dobrego kodu i projektu, jest rozumiana bardzo różnie (czasem błędnie) przez różne osoby. Skłoniło go to do uważniejszego przyjrzenia się temu, czym jest (i czym nie jest) prostota w odniesieniu do projektowania oprogramowania. Podczas prelekcji Grzegorz podzieli się owocami swoich poszukiwań.

Grzegorz Gałęzowski
17:25 - 18:05
Wykład
Startupowy chleb powszedni

Żadna poważna firma nie chce kupować oprogramowania od startupa. Po co duża organizacja miałaby się zdecydować na podjęcie ryzyka współpracy z dostawcą, który dosłownie z dnia na dzień może zniknąć z rynku?
Jak więc startup może przekonać do siebie klienta? Michał zaproponuje zastosowanie argumentu, który w Dolinie Krzemowej nazywa się „overwhelming advantage” – czyli rozwiązanie, które daje tak ogromne możliwości, że odbiorca nie może sobie pozwolić aby nie kupić. To tak jakby krwawić z tętnicy i nie pozwolić ratownikom udzielić pomocy.
Podczas wystąpienia Michał opowie jak technologiczne startupy szukają swojej przewagi. Użyje przykładów ze swojego zespołu aby opisać jak można poradzić sobie z bezlitosnym rynkiem, z częstymi zmianami wymagań oraz z ciągłym ciśnieniem aby dostarczać jeszcze szybciej.

Poruszony zostanie też temat szukania balansu między szybkością a jakością. Czy dostarczyć
wolniej, ale stabilniej czy raczej eksperymentować z szybkością szukając miażdżącej przewagi.

Michał Stryjak

18:05 - 18:15
Przerwa kawowa

18:15 - 18:55
Keynote
Behavior Driven Web UI Automation with Selenium and Cucumber/SpecFlow

BDD is a method that focuses on defining the requirements based on the expected behaviour; DDD is a method that uses a ubiquitous language all across the solution; UX helps design user interactions based on user behaviour… and Selenium WebDriver (or similar) is a tool that is mostly used to ignore all these and automate the app using clicks on HTML elements…
In this talk you will explore options how to improve testing efficiency by looking at UI automation from a different angle by analysing and understanding the UI concepts used in the application, matching them to domain model elements and build an automation solution that focuses on these.
Through the session we address questions like
• What is beyond page object pattern?
• What are the UI concepts and why are they important?
• How can you express web automation with domain model terms?
• How can such test fit into a BDD-DDD process?
• How can you address asynchronous issues?

The lecture is conducted in English.

Gáspár Nagy

18:55-19:00
Zakończenie konferencji

19:00 - 23:00
After party


11:20 - 12:30
Warsztaty
Example Mapping Part 1

Aslak will conduct workshop on Example Mapping. The participants will learn:

* How to break down user stories into rules, examples and questions

* How to run effective three amigos meetings

* Make sure everyone has a shared understanding

* Produce Gherkin that works as specification and documentation, not just tests

The workshop is perfect for anyone – experienced BDD practitioners or absolute beginners. Developers, testers, BAs and POs.

The workshop is conducted in English.

Aslak Hellesøy
11:20 - 12:00
Panel
Jak stać się Mistrzem Jedi?

Kiedy prawdziwy rycerz Jedi chce zostać mistrzem, musi odpowiedzieć sobie na trzy ważne pytania: Jak komunikować się w zespole agile’owym? Jak wdrażać nowe osoby do projektu? Jak dzielić się wiedzą?
Panel Kingi podzielony będzie na 3 części — na początku każdej pojawi się krótkie wprowadzenie, by następnie podjąć dyskusję na temat jednego z powyższych pytań. Forma prezentacji osadzona będzie w klimacie Gwiezdnych Wojen. Slajdy wyświetlane będą w języku angielskim, a sam panel prowadzony w języku polskim. Dyskusja skierowana głównie do osób, które mają już doświadczenie w pracy w agile, jednakże początkujący testerzy, którzy lubią dyskutować, również znajdą coś dla siebie.

Kinga Witko

12:35-13:30
Przerwa obiadowa

13:30 - 15:30
Warsztaty
Example Mapping Part 2

Aslak will conduct workshop on Example Mapping. The participants will learn:

* How to break down user stories into rules, examples and questions

* How to run effective three amigos meetings

* Make sure everyone has a shared understanding

* Produce Gherkin that works as specification and documentation, not just tests

The workshop is perfect for anyone – experienced BDD practitioners or absolute beginners. Developers, testers, BAs and POs.

The workshop is conducted in English.

Aslak Hellesøy
13:30 - 14:10
Panel
Mój świat Agile

Kim tak naprawdę jest Agile Tester? Wyjaśnienie tego pojęcia może być niezwykle trudne, gdyż duża część grona testerskiego funkcjonuje w środowisku zwinnym w mniejszym lub większym stopniu i każdy może przedstawić swoją własną definicję.
Panel będzie doskonałą okazją do dyskusji między testerami, którzy na co dzień pracują w zespołach zwinnych. Celem spotkania będzie wymiana doświadczeń i wiedzy o obowiązkach, zadaniach oraz współpracy, a przede wszystkim roli testera oprogramowania w takim zespole. Wśród tematów, które poruszą prowadzący, znajdą się między innymi: zarządzanie i konfiguracja środowisk testowych, narzędzia wspomagające pracę testera, obieg zgłoszenia, rola i znaczenie „Definition of Done”, założenia procesu testowego w zespole zwinnym oraz wpływ na kryteria akceptacji i realizowane feature’y.

Katarzyna Wolszon, Karol Gierszewski

14:15 - 14:55
Panel
Przypadki testowe dla Terminatora

Marvin Minsky, nestor sztucznej inteligencji, w 1970 roku oznajmił, że w ciągu kilku kolejnych lat maszyny cyfrowe swoimi możliwościami intelektualnymi pod każdym względem prześcigną człowieka. Nie udało się — nastała „zima sztucznej inteligencji”. W XXI wieku dostęp do ogromnych źródeł informacji, superszybkie komputery i upowszechnienie się w naszym życiu codziennym programów uczących się spowodowały, że optymizm powrócił — media i niektórzy znawcy tematu wieszczą, że „silna sztuczna inteligencja” niedługo się pojawi. Czy testerzy są na to przygotowani? Czy dysponują odpowiednim „przypadkiem testowym” mogącym rozpoznać, czy sztuczna inteligencja, którą testują, jest właśnie „tą” sztuczną inteligencją — silną, ostateczną, absolutną — świadomą i myślącą? Jeśli zaś taki przypadek istnieje, jak zatem rozpoznamy elektroniczną myśl, a jak świadomość?

Filip Owczarek, Jarosław Hryszko


Pobierz Agendę

Michał Błaszak

Konsultant QA / Secorda Sp. z o.o.

Konsultant w obszarze jakości oprogramowania. Zagadnieniami związanymi z jakością oprogramowania Michał zajmuje się już od 10 lat, kiedy to zaczynał jako tester systemów związanych z księgowością i bankowością elektroniczną. Do września 2016 pracował w firmie Roche, będąc odpowiedzialnym początkowo za testowanie, zarządzanie testami, później za prowadzenie projektów i opiekę nad portfolio dynamicznie rozwijanych serwisów. Obecnie jest niezależnym konsultantem. Współpracując z firmą Secorda skupia się na zagadnieniach związanych ze zwinnym testowaniem w środowiskach DevOps.

Kamila Mrozek

Quality Engineer / Objectivity

Kamila jest testerem z 3-letnim doświadczeniem, aktualnie świadczącym swoje usługi dla firmy Objectivity. Cierpi na przypadłość Testerskiego Zaburzenia Nadpobudliwości — próbuje być obecna absolutnie wszędzie, błyskawicznie się uczy i ciągle wypatruje nowych błędów. Posiada niezmierzone pokłady kreatywności, a jej nadmiar często wylewa się w postaci obrazków, tekstów na bloga czy prezentacji. Uważa, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jej życiowe motto to "Ja nie dam rady? Potrzymaj moją kawę".

Daniel Pokusa

Technical Team Lead / Onwelo

Pragmatyk, zapalony zwolennik zwinnych metodyk prowadzenia projektów, automatyzacji i efektywności. Z jednej strony programista, ściśle związany z rodziną języków JVM oraz kierownik projektów, z drugiej trener zajmujący się wsparciem w zakresie jakości projektów, organizacji zespołu, rekrutacji i rozwoju personalnego. Każdego dnia stara się obalić mit programisty we flanelowej koszuli nieposiadającego zdolności interpersonalnych, a jedynie wiedzę techniczną. Wierzy, że istotą wytwarzania dobrego oprogramowania jest komunikacja, współpraca i umiejętność dzielenia się wiedzą. Współtwórca konferencji SpreadIT oraz aktywny uczestnik wydarzeń ze światka IT. Bloguje na http://software-empathy.pl

Kinga Witko

Quality Engineer / UBS Business Solutions Poland

Dziewczyna w IT. Doświadczona testerka aplikacji webowych oraz mobilnych. Miłośniczka kotów i książek fantasy. Mieszka we Wrocławiu. Potrafi zepsuć prawie każdą aplikację. Interesuje się zagadnieniami user experience i wykorzystaniem dobrych praktyk przy tworzeniu aplikacji. Wielka fanka zwinnych metodyk wytwarzania oprogramowania.

Karol Gierszewski

Software Tester / Goyello

Certyfikowany Agile Tester i Analityk Wymagań. Absolwent studiów podyplomowych z zakresu testowania oprogramowania oraz analizy wymagań w projektach informatycznych. Całą swoją zawodową karierę związał z IT, jednak powołanie i pasję do testowania odkrył dopiero trzy lata temu. Dzisiaj nie wyobraża sobie, że mógłby zajmować się czymś innym.

Katarzyna Wolszon

Software Tester / Goyello

Od zawsze związana ze światem IT. Absolwentka Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych na kierunku Informatyka oraz studiów podyplomowych w kierunku testowania oprogramowania. Swoją karierę rozpoczęła jako analityk biznesowo-systemowy, a zdobyte doświadczenie wykorzystuje dziś w pracy testera, by zwiększać jakość dostarczanego oprogramowania. Do tej pory pracowała w zespołach mniej i bardziej zwinnych, zajmując się testowaniem manualnym i automatyzacją regresji w warstwie GUI i API. Ma kilkuletnie doświadczenie w testowaniu oprogramowania w różnych technologiach. Od blisko dwóch lat zasila szeregi zespołu TrójQA.

Jarosław Hryszko

Analityk / Fundacja Po.Int

Kierownik projektów badawczych z obszaru zapewnienia jakości w tworzeniu oprogramowania. Praktyk, nauczyciel akademicki, naukowiec, którego zainteresowania naukowe skupiają się wokół problemów związanych z jakością kodu i sposobów ich eliminacji. Ekspert i analityk Fundacji Po.Int. Od 2012 roku jako członek zespołu badawczego Politechniki Wrocławskiej prowadzi badania nad stosowaniem mechanizmów sztucznej inteligencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa i jakości systemów informatycznych. Pełni rolę eksperta z tej dziedziny w jednym z przodujących, światowych koncernów motoryzacyjnych. Autor i współautor szeregu książek, publikacji oraz wystąpień dotyczących kwestii bezpieczeństwa informatycznego, sztucznej inteligencji i zapewnienia jakości w informatyce, m.in. „Testowanie oprogramowania w praktyce” pod redakcją A. Romana i K. Zmitrowicz.

Filip Owczarek

Programista / Volvo

Programista z ADHD. Od czasu, gdy w wieku 12 lat napisał swoje pierwsze „hello world”, swoich sił próbuje w co raz to innych językach programowania. Zdolność płynnego przeskakiwania pomiędzy technologiami pozwoliła mu stworzyć ADePta — autonomiczne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję w zapewnieniu jakości oprogramowania w globalnej organizacji. Gdy robi sobie przerwę od programowania, chętnie dzieli się swoją wiedzą na konferencjach i meet-upach. W wolnym czasie przerabia samochody na czołgi.

Daniel Wicher

Scrum Master / SII Sp. z o.o.

Scrum Master z powołania i zamiłowania. Zawodowo związany ze zwinnym prowadzeniem projektów — początkowo jako członek zespołów developerskich, docelowo jako Scrum Master w zespole i Agile Coach w organizacji. W codziennej pracy najważniejsze dla Daniela jest dostarczanie wartości użytkownikowi końcowemu dzięki zaangażowaniu zmotywowanego zespołu developerskiemu. Prelegent Agile Silesia oraz konferencji Mikstura.IT. Zdarza mu się także pisać tu i ówdzie na tematy zwinne, które cały czas odkrywa na nowo, pogłębiając swój warsztat.

Bartosz Szulc

Quality Engineer / Spartez

Tester z zamiłowania. Od początku swojej kariery zawodowej związany z automatyzacją testów. Obecnie zajmuje się projektowaniem strategii, architekturą, dostarczaniem framework'ów oraz środowisk testowych zarówno dla pojedynczych stron, jak i na potrzeby responsywnych aplikacji. Zaangażowany w działalność lokalnych społeczności testerskich i prelegent najpopularniejszych konferencji branżowych w Polsce. Od niedawna członek zespołu firmy Spartez, gdzie wspiera projekt Atlassian pod kątem szkoleń i mentoringu oraz udowadnia, że programiści mogą być dobrymi testerami. Dotychczasowa praca nad produktami o skomplikowanej architekturze, zawierającymi duże bazy danych, ustąpiła miejsca zainteresowaniom w tematach analizy danych i problemów związanych ze skalą w automatyzacji. W codziennej pracy Bartosz stara się połączyć psychologiczne aspekty testowania z cyframi i automatyzacją.

Marek Piwnicki

Quality Engineer / Spartez/Atlassian

Jego przygoda z branżą IT rozpoczęła się blisko 6 lat temu. Praktycznie od początku swojej kariery zaangażowany był w automatyzację testów. Od 2 lat pracuje jako inżynier jakości w firmie Spartez/Atlassian, gdzie stara się okiełznać potężną JIRE. Zainteresowany tematami związanymi z Continuous Integration, flaky testy, tworzeniem tooli wspomagających testowanie oraz projektowaniem strategii testowania. Zawsze pomiędzy testami a kodem — właśnie to sprawia mu olbrzymią przyjemność. Ponadto mocno zaciekawiony tematem psychologii i jej znaczenia w świecie IT.

Weronika Kędzierska

Właściciel / SMart Weronika Kędzierska

Facylitator, coach indywidualny i doświadczony Scrum Master. Największą wartością, jaką Weronika może przekazać innym, jest "stworzenie bezpiecznych warunków do nauki i eksperymentowania, dzięki którym ludzie wiedzą, że nie pozwoli im upaść". Nieustannie od 5 lat buduje samoorganizujące się zespoły i pomaga im w zarządzaniu zmianami na lepsze, a od 4 lat namiętnie wykorzystuje, w swojej pracy, narzędzia wizualne. Co więcej, Weronika z łatwością wykorzystuje nadarzające się okazje do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem. Swoje artykuły zamieszcza na blogu: www.weronikakedzierska.pl. Inicjatorka platformy www.twoj-mentor.pl, gdzie tworzy wizję nowoczesnego rozwoju. Wszystkie jej działania powiązane są z realizacją życiowej misji Weroniki — wspieraniem ludzi w rozwoju i osiąganiu sukcesów.

Maciej Lorenc

Lead Software Tester / Hicron

Praktyk testów z niemal 8-letnim doświadczeniem. Od początku kariery związany z testami funkcjonalnymi w Selenium. Swoją przygodę z testowaniem rozpoczynał w Naszej Klasie, pracował dla znanej porównywarki cen skapiec.pl, a także wspierał w zagadnieniach QA kilka innych firm. Obecnie Lead Software Tester w Hicron. Pasjonat czystego kodu, prostych i funkcjonalnych rozwiązań oraz zapewnienia jakości w projektach. Prywatnie początkujący piwowar domowy.

Jakub Kuc

Android Developer / Future Processing

Jakub zainteresował się technologiami mobilnymi już w czasie studiów inżynierskich. Stosunkowo szybko zainteresowanie przerodziło się w jego pierwszą pracę na stanowisku Android Software Developer w Future Processing. W ciągu 4 lat Jakub był zaangażowany w kilkanaście projektów dla różnych klientów komercyjnych, głównie z branży medycznej i transportowej. Do dziś z zapałem śledzi rozwój systemu Android oraz jego rosnącą pozycję wśród wiodących systemów operacyjnych. Dumny współautor aplikacji Quality Excites. Prywatnie miłośnik kotów, kina grozy i starego dobrego Rock'n'Rolla.

Piotr Szczęsny

Quality Assurance / Future Processing

Pracę w Future Processing rozpoczął już jako student. Od blisko czterech lat związany z technologiami mobilnymi. Nastawiony na automatyzację, stara się przekazywać klientowi jej wartość. Lubi ułatwiać sobie życie skryptami. Poza pracą Piotr interesuje się życiorysami fizyków, fantastyką osadzona w realiach słowiańskich, squashem, skatem i biegami terenowymi z przeszkodami.

Michał Górski

Mobile Software Engineer / Northmill AB

Swoją przygodę z Mobile rozpoczął około 5 lat temu. Aktualnie zajmuje się pisaniem aplikacji bankowych na platformę Android. Programista z zamiłowania oraz pasjonat nowoczesnych technologii. Czynnie udziela się w Fundacji Rozwoju Sportowego "JUBILO". Na co dzień interesuje się literaturą fantasy, dźwiękami alternatywnymi, sportem oraz szeroko pojętą tematyką parzenia herbaty.

Janina Adamiec

Quality Assurance Engineer / Future Processing

Software Quality Assurance Engineer w Future Processing od ponad 6 lat. Dotychczas związana z testowaniem aplikacji mobilnych, a od kilku miesięcy rozwija swoją wiedzę w zakresie testów aplikacji webowych i ich automatyzacji, głównie w obszarze javascript / node. Wolny czas uwielbia spędzać z rodziną, swoimi kotami oraz prowadząc swojego nowego bloga kulinarnego.

Mateusz Boś

Android Software Engineer / Northmill AB

Związany z technologiami mobilnymi od ponad czterech lat. Swoje zainteresowania skupia głównie wokół Androida. Stara się być na bieżąco z technologami, nie tylko mobilnymi. Wolny czas poświęca na nurkowanie i jazdę na snowboardzie.

Bartłomiej Michalski

Senior Developer / Future Processing

W dzień Senior Software Developer w firmie Future Processing, w nocy śpi. Prawie 7 lat doświadczenia w zakresie wytwarzania oprogramowania w różnych technologiach oraz domenach, również w takich, w których nikt nie chciał pracować. Zafascynowany rozwojem technologii związanej z przetwarzaniem danych a w szczególności tworzeniem rozwiązań z rodziny Big Data. Uczestnik oraz organizator licznych wydarzeń, których głównym celem jest dzielenie się wiedzą oraz krzewienie potrzeby stosowania dobrych praktyk, w celu maksymalizacji jakości wytwarzanego produktu. Współorganizator Wakacyjnych Praktyk w Future Processing oraz prowadzący przedmiot na Politechnice Śląskiej „Tworzenie Oprogramowania w Zmiennym Środowisku Biznesowym”.

Łukasz Januszek

Strategy Analyst / Future Processing

Od dziewięciu lat pracuje w Future Processing, gdzie zajmuje się tematami dziwnymi i różnorodnymi. Realizuje się w działach szkoleń i strategii, programuje w C# i Pythonie, zajmuje się inżynierią procesów i — hobbystycznie — mechaniką gier. Prelegent i współtwórca praktyk studenckich Future Processing. Szczególnie interesuje się modelowaniem (upraszczaniem), celami (jednoznacznością) oraz systemami, rozumianymi jako narzędzia sterowania i motywowania.

Bartłomiej Glac

Software Developer / Future Processing

Bartłomiej to programista z pasji i zawodu. Tworzy aplikacje oparte głównie o platformę .NET z wykorzystaniem biblioteki front-end'owej — React.js. Entuzjasta podejścia test first. Na co dzień testuje nowe trendy tworzenia oprogramowania, które poznaje podczas udziału w wydarzeniach społeczności IT. Interesuje się wpływem procesu wytwarzania oprogramowania na efektywność pracy zespołu. W wolnym czasie lubi piesze wyprawy oraz dobre kino.

JAROSŁAW PAŁKA

Symentis.pl

Wojciech Gawroński

Software Engineer / Appliscale

Jako pasjonat informatyki i nowych technologii, Wojtek zawsze uważał, że job description to nie wszystko. Nie straszna jest mu praca w korporacjach, jak i w projektach o charakterze start-upowym (pl.linkedin.com/in/afronski), niezależnie od roli, którą musiał w nich pełnić. Pracując z różnymi domenami internetowymi (edukacja, eCommerce, transport publiczny, analityka), trafił w końcu do krakowskiej firmy Appliscale (www.appliscale.io). Realizuje się tam jako programista Erlanga oraz DevOps w branży związanej z Ad Tech, a konkretnie, ze skalowaniem i budowaniem systemów rozproszonych, związanych z RTB (Real-time bidding). Poza pracą udziela się w śląskiej społeczności IT jako współorganizator meet-upów (Functional Miners, Silesian BEAMers, Nodeschool Silesia), prelegent oraz bloger (afronski.pl).

SEBASTIAN MALACA

Luxoft

ADRIAN PIĘTKA

Future Processing

Kamila Gawrońska

Business Analyst / Future Processing

Umysł ścisły i inżynier w spódnicy. Od ponad 5 lat pracuje w Future Processing, wcielając się w role QA, UX Designera oraz Business Analyst. Jako QA jednym z obowiązków Kamili jest utrzymanie i budowa środowisk testowych. Ponadto, projektuje aplikacje webowe i mobilne, a także opiekuje się nimi w zakresie testów funkcjonalnych. Pracuje również z BDD, programuje w Ruby, zbiera wymagania oraz prowadzi testy użyteczności. Od lat zafascynowana zwinnym podejściem wytwarzania oprogramowania i współdzieleniem odpowiedzialności w ramach ról w zespole. Z technologii korzysta nawet w kuchni, o czym można się przekonać, czytając jej bloga: cookingforgeeks.pl.

DAWID PACIA

Motorola Solutions

TOMASZ JANISZEWSKI

Silvair (Seed Labs, Inc.)

Kasjan Kotynia

Business Analyst / Future Processing

Analityk biznesowy w Future Processing. Swoją przygodę z obszarem IT rozpoczął jako QA Engineer, gdzie zgłębiał wiedzę dotyczącą automatyzacji. Jego kwalifikacje w zakresie testowania automatycznego doprowadziły go do zostania trenerem wewnętrznym, który przeprowadza większość szkoleń skierowanych do QA w firmie. Zdobytymi doświadczeniami dzielił się na wszystkich edycjach konferencji Quality Excites, rozmawiał ze studentami w trakcie wielu prelekcji w ramach Dobrych Praktyk Tworzenia Oprogramowania oraz przeprowadzał warsztaty na TestWarez i Agile&Automation Days. Współorganizator WUD Silesia.

ŁUKASZ ROSŁONEK

Grupa Allegro

JACEK OKROJEK

GFT

Michał Ormiński

Software QA Engineer / Future Processing

Od 2012 roku zatrudniony w firmie Future Processing jako Software QA Engineer. Posiada doświadczenie w zakresie testowania manualnego, automatyzacji testów funkcjonalnych aplikacji webowych (C#, Selenium) i desktopowych (TestComplete) oraz utrzymywania serwera ciągłej integracji (Jenkins). Zwolennik upraszczania procesu i usprawniania komunikacji w projekcie.

KATARZYNA BALCERZAK

Fibar Group

KINGA WITKO

PGS Software S.A.

Robert Nyga

Senior QA Engineer / Future Processing

Senior QA Engineer i trener. Testowaniem zajmuje się od sześciu lat, a od trzech pracuje jako Lead QA, sprawując pieczę nad jakością — tą widoczną w końcowym produkcie oraz tą odczuwalną w codziennej pracy zespołu. W swoich projektach Robert kładzie nacisk na sprawnie działające interakcje w zespole – wierzy, że większość problemów nie leży w wyborze technologii. Tworzy i prowadzi szkolenia skierowane do testerów. Oprócz ścieżki QA Robert ma na swoim koncie epizod w roli Product Ownera.

BARTOSZ CZERWIŃSKI

UBS

TOMASZ DUBIKOWSKI

Ocado Technology

Sebastian Kurek

Software QA Engineer / Future Processing

Software QA Engineer od 2014 roku pracujący w firmie Future Processing. Sebastian ma za sobą testowanie manualnie oraz pisanie testów automatycznych dla różnego rodzaju systemów (Web/Desktop/API/Front). Zwolennik zwinnych metodyk, automatyzacji i BDD. Wolny czas spędza z rodziną oraz na majsterkowaniu.

AGNIESZKA KACZOR

QAgile

TOMASZ KOPACZ

Microsoft

Krzysztof Kijas

Software Quality Engineer / Future Processing

Pracę w Future Processing rozpoczął już w trakcie studiów na Politechnice Śląskiej. Dziś zajmuje się przede wszystkim testami integracyjnymi oraz automatyzacją testów. Najlepiej czuje się w technologiach Microsoftu, chociaż z powodzeniem wykorzystuje na co dzień inne narzędzia, takie jak Python, Linux, Java. Od wielu lat zaangażowany w organizacje konferencji WUD Silesia, a od 2014 roku bierze udział w przygotowaniu warsztatów na Quality Excites. Ciągły rozwój i możliwość poszerzania horyzontów są dla Krzysztofa bardzo ważne. W wolnym czasie interesuje się kulturą Dalekiego Wschodu oraz sztuką.

DR JĘDRZEJ OSIŃSKI

Cognifide

TOMASZ KONIECZNY

Future Processing

Tomasz Walony

Software Quality Engineer / Future Processing

Absolwent Politechniki Śląskiej, od ponad sześciu lat związany z testowaniem oprogramowania. Aktualnie QA Lead w projekcie opartym o platformę SharePoint. Pasjonuje się szeroko pojętą automatyzacją procesu testowania. Od kilku lat trener wewnętrzny w Future Processing, prowadzący szkolenia z zakresu automatyzacji. Od 2012 roku organizuje warsztaty w ramach konferencji Quality Excites. W wolnym czasie jeździ na rowerze, gra w piłkę nożną oraz w gry planszowe.

ARNIKA FIRLEJ

Volvo Corporate Process & IT

KAMILA MROZEK

Objectivity

Agnieszka Burek

Software Quality Engineer / Future Processing

Inżynier do spraw jakości oprogramowania w firmie Future Processing. Karierę testerską rozpoczynała jako tester manualny aplikacji medycznych. Obecnie zaangażowana w projekt wykorzystujący testy manualne oraz automatyczne. Po pracy joginka notorycznie prowadząca kolorystyczne eksperymenty na swoich włosach.

MARTA FIRLEJ

SoftServe

TOMASZ ROKITA

Future Processing

Paweł Grzanka

Software Quality Engineer / Future Processing

Inżynier ds. jakości oprogramowania w firmie Future Processing, działający w zespole projektu Smart City. Swoją pracę zaczynał jako tester manualny, a następnie zdobywał doświadczenie w kolejnych projektach z różnych dziedzin automatyzacji (Python, C#, Selenium, BDD, Jenkins). Aktualnie trener wewnętrzny, prowadzący szkolenia dla QA.

KRZYSZTOF KIJAS

Future Processing

TOMASZ WALONY

Future Processing

WOJCIECH WÓJCIK

Future Processing

AGNIESZKA MATYJA

Future Processing

ANNA JANECZEK

Future Processing

KASJAN KOTYNIA

Future Processing

DANIEL DEC

Future Processing

PAWEŁ GRZANKA

Future Processing

DAWID GRELA

Future Processing

MICHAŁ ORMIŃSKI

Future Processing

JACEK SOWIŃSKI

ROBERT NYGA

Future Processing

MAGDALENA GŁOWNIA (KALINOWSKA)

Future Processing

KAROLINA TRZCIONKA

Future Processing

MICHAŁ BENTKOWSKI

Future Processing

MAŁGORZATA DEC

Future Processing

MICHAŁ STRĄG

MARTYNA PANEK

Future Processing

PAWEŁ NOWAK

Future Processing

DOROTA STERNALSKA

Motorola Solutions

MAGDALENA RABIEJ

Motorola Solutions

PIOTR PODSKARBI

Future Processing

ŁUKASZ JANUSZEK

Future Processing

BARTŁOMIEJ MICHALSKI

Future Processing

WIKTOR ŻOŁNOWSKI

Code Sprinters

MICHAŁ GÓRSKI

Future Processing

MATEUSZ BOŚ

inFullMobile

JANINA ADAMIEC

Future Processing

PIOTR SZCZĘSNY

Future Processing

WERONIKA KĘDZIERSKA

NewVoiceMedia

ROBERT BIGOS

www.wearerealitygames.com

MICHAŁ KORDAS

Luxoft

MACIEJ URBANOWICZ

Future Processing

INNA UWAROWA

Future Processing

Aslak Hellesøy

Co-founder / Cucumber Limited

Twórca popularnego narzędzia do impelementacji testów automatycznych o nazwie Cucumber oraz współzałożyciel firmy Cucumber Limited. Aslak jest także jednym z autorów publikacji „The Cucumber Book” oraz zagorzałym zwolennikiem XP i BDD. Na co dzień pracuje jako programista, software architect, przedsiębiorca, a także trener w firmach o różnych profilach działalności - finansowych, telekomunikacyjnych oraz handlowych.

Gáspár Nagy

Coach, trainer and BDD addict, creator of SpecFlow / Spec Solutions

Gáspár jest twórcą frameworka SpecFlow, wykorzystywanego najczęściej do pisania testów ATDD.BDD dla .NET. Ponadto niezależny coach, trener i ekspert w automatyzacji testów, którego firma - Spec Solutions - skupia się na pomaganiu zespołom projektowym we wdrażaniu BDD i SpecFlow. Gáspár ma ponad 15 lat doświadczenia w rozwijaniu oprogramowania dla przedsiębiorstw, pracował także jako architekt i Agile Development Coach. Dzieli się swoją wiedzą na temat BDD oraz testów automatycznych na swoim blogu (http://gasparnagy.com) i Twitterze (@gasparnagy). Wydaje także comiesięczny newsletter dotyczący nowości w tematach BDD, SpecFlow i Cucumber.

ADRIAN MICHALCZYK

Future Processing

AGATA NOWAK

Future Processing

ARTUR CHRAPOWICKI

Parm Polska

DAMIAN SZCZUREK

Intest

JAKUB CZARNOJAN

Future Processing

KRZYSZTOF KROŚNY

Future Processing

KRZYSZTOF SZABELSKI

Future Processing

ŁUKASZ PIŃKOWSKI

Future Processing

MACIEJ FRANEK

Future Processing

MACIEJ MOTAK

Future Processing

MARCIN DROBIK

Future Processing

MONIKA JANUSZEK

hybris software

PIOTR JANUSZEK

Hybris GmbH

Michał Drzewiecki

Software Engineer / SAP Hybris

Michał pracuje jako Software Engineer w gliwickim biurze SAP Hybris, gdzie pełni także rolę Scrum Mastera. Interesuje się zwinnymi metodykami zarządzania oraz nowinkami technologicznymi. W wolnym czasie biega, fotografuje oraz gra w gry planszowe.

PIOTR WIESZYŃSKI

Future Processing

JAROSŁAW HRYSZKO

Volvo Group IT

RAFAŁ STASIAK

Parm Polska

SZYMON HOMA

LGBS Polska

AGATA BILNICKA

Future Processing

Michał Stryjak

Head of Software Development / PiLab SA

Przygodę z testowaniem rozpoczął w 2007. Obecnie, jako Head of Software Development prowadzi zespół tworzący innowacyjny produkt, który poprzez analizę połączeń pomaga zidentyfikować ukryte relacje między elementami w ogromnych zbiorach danych. Dotychczas Michał odpowiedzialny był za jakość w złożonych, międzynarodowych projektach w firmach takich jak Siemens, Volvo czy Objectivity. Wieloletnie doświadczenie w pracy jako Scrum Master w wielokulturowych zespołach nauczyło go, że do uzyskania doskonałej jakości istotne są nie tylko testy, ale też dobrze zorganizowany zespół i efektywna komunikacja. Zdobytą wiedzą dzieli się jako prelegent na międzynarodowych konferencjach tematycznych (EuroSTAR, STPCon). W PiLab Michał, buduje zespół w oparciu o podejście Context-Driven Testing.

BARBARA FUSIŃSKA

Base

KACPER MAZEK

Future Processing

KAROLINA KUPIDURA

Future Processing

KAROL MIODUSZEWSKI

Soflab Technology

KATARZYNA MROWCA

Sabre

KORNELIUSZ CAPUTA

Future Processing

KRYSTIAN KACZOR

Qagile

KRZYSZTOF SUSZKA

Future Processing

LILIANNA PORADZIŃSKA

Testility

ŁUKASZ JASIŃSKI

BLStream

ŁUKASZ PIETRUCHA

BLStream

MARCIN BURY

Future Processing

MARCIN PIOSEK

Future Processing

MICHAŁ STELMACH

Future Processing

MICHAŁ WITAS

Future Processing

PAWEŁ PUSTELNIK

Future Processing

PRZEMYSŁAW SECH

Rockwell Automation

RADOSŁAW BIGAJ

Future Processing

SŁAWOMIR BRYK

Future Processing

WOJCIECH GAWROŃSKI

Future Processing

Joanna Jeziorska

Quality Engineer / AXIT

Absolwentka psychologii, która do świata IT nie trafiła przypadkiem. Już w poprzedniej pracy (w dziale HR, a następnie w szkole) Joanna interesowała się skutecznymi rozwiązaniami i dążyła do ułatwiania sobie pracy z ludźmi, wykorzystując dostępne aplikacje. Podczas pracy w międzynarodowej szkole w Centralnej Azji, Joanna otrzymała zadanie wdrożenia dziennika elektronicznego. „Ta kobieta wprowadziła naszą szkołę w dwudziesty pierwszy wiek” — usłyszała na apelu szkolnym, kiedy już na dobre żegnała się ze swoim życiem w Kazachstanie. Po powrocie do Polski dokształcała się w kierunku wytwarzania oprogramowania, dzięki czemu dziś mija osiem lat, odkąd zajmuje się zapewnianiem jakości. Testowała aplikacje wykorzystywane przez linie lotnicze oraz banki, a obecnie zajmuje się testami platformy logistycznej.

ALEKSANDER KASIUK

Future Processing

Marcin Drobik

Inżynier Oprogramowania / Future Processing

Inżynier oprogramowania z zamiłowania i wykształcenia. Przez 11 lat pracy zawodowej tworzył projekty w różnych technologiach, a ostatnich kilka lat poświecił na lepsze poznanie platformy .NET. Wielki fan eXtreme Programming oraz nurtu Software Craftmanship. Obecnie, pracując w Future Processing, Marcin wspiera inne zespoły w definiowaniu procesu wytwarzania oprogramowania, w utrzymaniu wysokiej jakości kodu, doborze narzędzi, szacowaniu i zagadnieniach związanych z szeroko pojętym projektowaniem aplikacji. W wolnym czasie programuje komputer pokładowy satelity PW-Sat2.

BOGDAN BEREZA

Victo

Monika Januszek

Senior Quality Specialist / SAP Hybris

Monika pracuje jako Senior Quality Specialist, pełni także rolę Scrum Mastera. Ma 8 lat doświadczenia w testowaniu rozwiązań ecommerce, a wykształcenie programistyczne zdecydowanie pomaga w codziennej pracy. Oprócz zwykłych zadań koordynuje organizację szkoleń w gliwickim biurze SAP Hybris. Zaangażowana społecznie. Znaczną część wolnego czasu spędza, angażując się w działania Warsztatu Miejskiego.

DAGMARA SURMA

Future Processing

Tomasz Lepiorz

Senior Software Engineer / SAP Hybris

Pracuje jako Senior Software Engineer w SAP. Jest także Scrum Masterem i liderem technicznym zespołu. Interesuje się metodykami zwinnymi, architekturą oprogramowania oraz ciągłym ulepszaniem pracy swojej i zespołu. Regularnie bloguje o IT, technologiach i rozwoju oprogramowania (blog.softexploration.com).

KRZYSZTOF JENDRZYCA

Future Processing

Piotr Marczydło

Inżynier Jakości Oprogramowania / DreamLab sp. z o.o.

Pracę w Dreamlab Piotr zaczął w 2014 roku jako Tester Oprogramowania w Dziale Jakości. Obecnie jest liderem technologicznym CI/CD oraz narzędzi Quality, odpowiedzialnym za dostępność, architekturę i całość procesów. Wielki fan automatyzacji, integracji narzędzi „ze stacku” oraz wykorzystania innego, niż zamierzone przez twórcę, aby osiągnąć pożądany efekt. Po pracy eksperymentuje z IoT, jeździ na motocyklu i strzela się z ASG.

KRZYSZTOF TRZEWICZEK

Singup

Zbigniew Moćkun

Head of QA Practice / Cognifide Polska

Quality Assurance z ponad 11-letnim doświadczeniem. Pracował zarówno dla dużych korporacji (np. Motorola), jak i dla mniejszych, wyspecjalizowanych firm. Uczestnik wielu rozmaitych projektów, w których zajmował się testami rozwiązań w branży telekomunikacyjnej, finansowej oraz medycznej. Ostatnie 8 lat swojej kariery spędził na usprawnianiu procesów zapewniania jakości w projektach wykorzystujących metodyki Agile (Scrum, Kanban, CD). Większość tego czasu poświęcił polsko-brytyjskiej firmie Cognifide, zajmującej się produkcją technologicznie zaawansowanych aplikacji bazujących na systemach CMS. Właśnie to właśnie automatyzacja i metodyki zwinne są głównymi obszarami zainteresowań Zbyszka. Ponadto współtwórca PTaQ (Poznań Testing and Quality Group), autor artykułów (między innymi do "Testing Experience"), a od czasu do czasu prelegent.

ŁUKASZ SZYDŁO

Bottega

Michał Kopacz

Developer Chapter Lead / RST Software Masters

Programista z 7-letnim doświadczeniem. Profesjonalną przygodę z programowaniem rozpoczął od pracy w Naszej Klasie, gdzie zajmował się utrzymaniem portalu i rozwojem API. Obecnie w RST, jako lider programistów, pomaga w rozwoju ich kompetencji i wypracowywaniu spójnej architektury. Interesuje go tworzenie zwinnego kodu i architektury oraz wiedza o tym, jak coś działa.

MACIEJ NOWAK

Future Processing

Łukasz Wróbel

Developer Chapter Lead / RST Software Masters

Łukasz zajmuje się tworzeniem aplikacji internetowych od 2006 roku. Pracował dla wielu firm, z których dwie (Gadu-Gadu i Nasza-klasa) dostarczały usługi dla milionów użytkowników. Przeszedł całkiem długą drogę, zaczynając jako programista, by później zostać liderem i architektem. Interesuje go projektowanie wydajnych i skalowalnych aplikacji internetowych, tworzenie kodu wysokiej jakości oraz zgłębianie motywów ludzkiego działania.

MARCIN BUDNY

BT Skyrise

Adrian Gonciarz

Test Lead / Dredar

Absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współorganizator krakowskich spotkań testerów KraQA. Pracował w Oracle i Appdate Development, obecnie test manager w firmie DREDAR. Pasjonat testowania i samorozwoju, entuzjasta umiejętności miękkich oraz testów API. Drużynowy mistrz Polski w testowaniu oprogramowania w zawodach TestingCup 2016. Prowadzi także zajęcia ze studentami warszawskiej uczelni Vistula University na kierunku testowanie oprogramowania.

MATEUSZ KOCIELSKI

LogicalTrust

Michał Płachta

Team Leader / Ocado Technology

Entuzjasta programowania funkcyjnego i programistyczny poliglota, specjalizujący się w tworzeniu aplikacji rozproszonych. Fan „czynnika ludzkiego” w projektach software'owych. Obecnie pracuje jako lider zespołu w Ocado Technology, gdzie zajmuje się budowaniem oprogramowania opartego na modelu aktorowym, używanego w zautomatyzowanych magazynach. Pije dużo herbaty i prowadzi bloga (michalplachta.com).

MATEUSZ STASCH

Future Processing

GRZEGORZ GAŁĘZOWSKI

Motorola Solutions

Koder, projektant obiektowy, szkoleniowiec i bloger. Pracuje w firmie Motorola Solutions, gdzie zajmuje się opracowywaniem aplikacji dla sektora telekomunikacyjnego i prowadzeniem szkoleń wewnętrznych na temat wzorców projektowych, test-driven development, emergent design oraz specyfikacji przez przykłady. Jest również autorem książki open source pt. Test-Driven Development: Extensive Tutorial. W wolnym czasie gra na gitarze akustycznej i spamuje portal Soundcloud swoimi amatorskimi kompozycjami.

Mateusz Piaszczak

Pentester / Trener / QA Lead / Niebezpiecznik.pl / Solidbrain

Mateusz od lat aktywnie dba o jakość wytwarzanego oprogramowania – początkowo jako Senior Quality Assurance Engineer oraz QA Lead (posiada certyfikację m.in. ISTQB), a obecnie jako Pentester i Trener w Niebezpiecznik.pl. Ekspert w testowaniu, specjalizujący się w automatyzacji testów, testach bezpieczeństwa oraz w zarządzaniu procesami związanymi z testowaniem oprogramowania. Prelegent na wielu branżowych konferencjach, m.in. WordCamp czy Kariera IT. Jako absolwent Uniwersytetu Pedagogicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunku Informatyka oraz dzięki wielu godzinom spędzonych na przekazywaniu wiedzy, doskonale odnajduje się w roli trenera.

MATEUSZ SULIMA

Grupa Allegro

BARTOSZ SZULC

Spartez

Tester z zamiłowania i z powołania. Uwielbia wytwarzanie oprogramowania tak bardzo, że zawsze, gdy wydaje mu się, że ma coś ciekawego do powiedzenia, chce to przekazać szerszemu gronu: czy to na konferencjach, lokalnych spotkaniach, czy na blogu. Bartosz lubi konfrontacje, co skutkuje tym, że jego prezentacje bardzo często negują wszelkiego rodzaju standardy i powszechnie zaakceptowane praktyki. Wszystko po to, by nie zapomnieć, że praca testera opiera się na dyskusji, argumentacji, wyłapywaniu bezmyślności, a także krytycznym spojrzeniu na otaczający go świat.

Arnika Hryszko

Specjalista Zapewnienia Jakości / Volvo Group IT

Doświadczona testerka oprogramowania, Professional SCRUM Master i trenerka. Od 2008 roku przeszła całą ścieżkę testera-profesjonalisty, począwszy od testów manualnych, wydajnościowych i bezpieczeństwa, poprzez web serwisy, aplikacje mobilne, hurtownie danych, business intelligence, systemy wbudowane i zaawansowaną automatyzację, na zastosowaniu mechanizmów sztucznej inteligencji w testowaniu kończąc. W pracy, oprócz zabiegania o najwyższą jakość testowanych systemów, szczególnie ceni sobie bliską współpracę z osobami odpowiedzialnymi za inne obszary tworzenia aplikacji. Pomaga zrozumieć, że testowanie to nie wytykanie błędów, a integralna część procesu wytwarzania oprogramowania.

MATEUSZ TARNASKI

Future Processing

Tomasz Kras

Quality Assurance Engineer / Future Processing

Od 5 lat związany z firmą Future Processing. Zajmuje się testowaniem platformy dostarczającej oprogramowanie i sprzęt komputerowy organizacjom non-profit. W kręgu jego zainteresowań zawodowych znajduje się szeroko pojęta automatyzacja. Wykorzystuje popularne narzędzia i frameworki do tworzenia aplikacji wspierających codzienną pracę, korzystając głównie z platformy .NET i języka C#. Poza pracą entuzjasta piłki nożnej — nie tylko w ujęciu kanapowym.

RYSZARD TARAJKOWSKI

BT Skyrise

Grzegorz Gałęzowski

Senior Engineer / Motorola Solutions

Programista, projektant, szkoleniowiec i autor książki open source pt. "Test-Driven Development: Extensive Tutorial". Pracuje w firmie Motorola Solutions, gdzie zajmuje się opracowywaniem aplikacji dla sektora telekomunikacyjnego i prowadzeniem szkoleń wewnętrznych na temat wzorców projektowych, test-driven development, emergent design oraz specyfikacji przez przykłady. W wolnym czasie gra na gitarze akustycznej i spamuje portal Soundcloud swoimi amatorskimi kompozycjami.

SAM ELAMIN

Just Eat

Dawid Pacia

QA/CI Lead / AEON

Test Automation / CI Lead z 5-letnim doświadczeniem w dziedzinie oprogramowania QA, zawsze chętny do podejmowania nowych wyzwań. Myślący przyszłościowo i wciąż podnoszący swoje kwalifikacje jako Scrum Master, który nieustannie dąży do ulepszenia pracy pojedynczego człowieka, jak i jakości samych produktów. Fan metodyki Agile zarówno w zarządzaniu projektami, jak i w podejściu do tworzenia produktów. Pasjonat nieuleczalnie uzależniony od nowych technologii i wdrażania optymalnych rozwiązań. Według Dawida czas poświęcony na dzielenie się wiedzą i pomysłami potęgowo zwiększa szanse na sukces w projektach. Obecnie odpowiedzialny za wprowadzanie koncepcji Continuous Integration oraz Quality Assurance na poziomie całej firmy oraz zespołów. Dumny właściciel certyfikatów ISTQB Test Manager oraz Professional Scrum Master. Po godzinach z zapałem przemierza zakamarki Ankh-Morpork.

TOMASZ KUS

Future Processing

Tomasz Janiszewski

Quality Assurance Manager / Mapp Digital

Testowanie jest sztuką. Jest to moment, w którym opona styka się z jezdnią i jest to także moment, w którym oczekiwania zderzają się z rzeczywistością. Od przeszło ośmiu lat Tomasz zajmuje się jakością oprogramowania zawodowo. Swoje pierwsze kroki w roli testera stawiał w Nokii, Motoroli oraz Silvair, a obecnie jest menadżerem do spraw jakości w Mapp Digital. Entuzjasta metodologii zwinnych (PSM I, PSPO I). Prywatnie miłośnik retrocomputingu i inżynierii dźwięku.

TOMASZ WIERZCHOWSKI

Future Processing

Michał Buczko

Senior QA Engineer / NewVoiceMedia

Na co dzień jest częścią zespołu developerskiego w NewVoiceMedia, gdzie pełni rolę adwokata skutecznego i wartościowego testowania. Pracuje przy projektowaniu nowych funkcjonalności, definiowaniu zakresu testowania oraz implementacji testów automatycznych. Odpowiada też za komunikację z klientami w trakcie wdrożeń. Ponadto, eksploruje funkcjonalności produktu w regresji oraz we wdrożeniach na produkcję, oraz pomaga w rozwoju zespołu testerskiego, wprowadzając w ich działanie nowe narzędzia i techniki. Michał prowadzi także warsztaty i prelekcje na temat „nowych-ciekawych rzeczy” wewnątrz swojej firmy. W wolnym czasie stara się rozwijać swoje umiejętności wystąpień publicznych.

Nasza strona do poprawnego działania wymaga cookies.